Webhosting zadarmo

Webhosting zadarmo. Znie to dobre, nemyslíte? Predtým, ako sa budete tešiť z webhostingu a z ušetrených peňazí, popremýšľajte, či nebolo lepšie zaplatiť si tých pár eur ročne za kvalitný webhosting.

Existujú prípady, kedy je webhosting zadarmo dobrou možnosťou. Na druhej strane, prípadov, kedy sa vám hosting zadarmo vôbec neoplatí, je oveľa viac a môže to byť aj váš prípad.

 

Komu sa oplatí hosting zadarmo?

Hosting zadarmo sa pre vás oplatí iba ak:

  • chcete vyskúšať blogovať predtým, ako rozbehnete svoj blog naplno
  • chcete osobnú stránku so základnými informáciami o sebe (napr.: ako online CV-čko)

Viac prípadov, kedy sa hosting zadarmo vyplatí, naozaj neexistuje.

 

Pre koho sa hosting zadarmo určite neoplatí?

  • pre blogerov, ktorí blogujú s cieľom a ambíciou na blogu zarobiť. Hostingy zadarmo zvyčajne nemajú funkcie, ktoré súčasní blogeri potrebujú pri budovaní návštevnosti a zvyšovaní svojej čitateľskej základne. 
  • pre eshopy a firemné stránky. Webhosting zadarmo dokáže brániť v raste vášho eshopu, prípadne sa môžu vyskytovať časté výpadky webu, ktoré vám dokážu odohnať zákazníkov.
  • pre webové stránky vytvorené na mieru. Free hostingy často nemajú dostatočné a potrebné technické parametre, aby web mohol bezchybne a správne pracovať.
 

Najčastejšie obmedzenia, kvôli ktorým sa neoplatí hosting zdarma

1. (Ne)podpora CMS

CMS je skratka pre content management system. V rámci tohto systému si môžete zvoliť vlastný vzhľad web stránky vo forme šablóny, ktorú stačí cez CMS systém nainštalovať. Obsah stránky tak viete ľahko upravovať po prihlásení sa do administračného rozhrania. 

Táto stránka je tiež vytvorená na princípe CMS prostredníctvom toho najznámejšieho – WordPressu. Na obrázku vidíte šablónu, ale obsah tohto článku sme písali v takomto administračnom rozhraní.

Ak by ste aj vy chceli svoju stránku mať postavenú na nejakom CMS-ku a robiť si na nej úpravy podľa seba, pri free hostingoch to väčšinou nie je možné. Nie každý hosting zadarmo podporuje inštaláciu CMS systémov. 

 

2. Priestor na web stránke

Webstránka a jej dáta (texty, obrázky, videá, atď) na web serveri budú zaberať určitý priestor. Pri hostingu zadarmo je dôležité položiť si otázku, či sa vám vaša webstránka na takýto hosting zmestí. 

Na začiatku vám dostupný priestor určite stačiť bude, ale časom s pribúdajúcimi dátami môžete rýchlo naraziť na dátové obmedzenie. Za zväčšenie miesta na web serveri si budete musieť buď priplatiť, alebo prejsť na iný platený hosting v prípade, že by ten pôvodný neposkytoval potrebný priestor.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s priestorom obmedzeným na 100 MB, výnimočne aj na 1GB. V horšom prípade len na 10MB. Ak ste našli službu, pri ktorej môžete mať eshop zdarma, ale priestor máte len 10MB, v rámci svojho obchodu tak môžete uverejniť len zopár produktov.

 

3. Žiadny email

Ku kvalitnému platenému hostingu máte emailový účet s dostatkom miesta. K web hostingu zadarmo máte často obmedzený hosting, ktorého súčasťou ani nemusí byť vlastná emailová schránka.

V prípade osobnej stránky či blogu to nie je taký problém, pretože môžete používať Gmail. Ako vlastník firmy by ste však mali popremýšľať o tom, či by vám to neuškodilo na dôveryhodnosti. 

Ak by ste aj chceli prevádzkovať vlastný email, musíte mať zaregistrovanú doménu a aktivovanú emailovú službu u registrátora domény. Za daný poplatok by ste pritom rovno mohli mať kvalitný hosting.

 

4. Nízka dostupnosť

Dostupnosť znamená percentuálny vyčíslenie času, počas ktorého je server s vaším webom dostupný, bežne na mesačnej alebo ročnej báze. Napríklad, ak má poskytovateľ hostingu dostupnosť 99,9%, znamená to, že počas roka bude približne 0,1% času nedostupný. (V priemere je to 1,4 minúty za deň).

Ak máte web, na ktorý chodí len pár ľudí denne, nízka dostupnosť vás nemusí trápiť.

Ak z web stránky máte každú chvíľu nejakú objednávku, pre váš biznis by hosting zadarmo znamenal veľkú stratu.

 

5. Môžete, ale nemusíte mať podporu

Ak máte hosting zadarmo, nečakajte od poskytovateľa žiadnu podporu v prípade, že niečo nebudete vedieť nastaviť alebo si s niečím poradiť. Poskytovateľ hostingu bude radšej poskytovať podporu platiacim zákazníkom, aby prostredníctvom nich zarábal a mohol fungovať ďalej.

 

6. Dajte si pozor na domény zdarma

Doména je názov, pomocou ktorého ľudia nájdu vašu web stránku na internete.

Na to, aby ste mali vlastný názov domény, si ju musíte najprv registrovať.

Registrácia domény býva za určitý poplatok, ktorý sa platí raz ročne. Registračný poplatok za doménu sa platí vždy.

Vlastnú doménu zadarmo mať totižto nemôžete, jedine, že ste ju získali v akciovej ponuke od registrátora. Takáto ponuka je zvyčajne platná len na rok a následne musíte za predĺženie domény zaplatiť.

Zadarmo môžete mať iba subdoménu v rámci free hostingu.

V praxi to znamená, že vaša doména bude v tvare vasnazov.nazovsluzby.koncovka. Takýto tvar domény neznie veľmi reprezentatívne, nemyslíte?

Hlavnú doménu nemáte pod kontrolou. Ak sa majiteľ služby rozhodne nezaplatiť registračný poplatok za predĺženie domény, na ktorej beží váš hosting, prídete o svoju webstránku.

 

7. Dajte si pozor na nástroje na tvorbu web stránok

Ak chcete web stránku, máte dve možnosti ako si ju vytvoriť. V prvom prípade si ju viete urobiť sami, ak viete programovať. Ak sa vás táto možnosť netýka, môžete si zaplatiť kvalitného programátora, ktorý vám stránku naprogramuje. Druhá možnosť je však finančne náročnejšia. Pretože kto má len tak 2000 eur a viac na web stránku?

Kvôli tomuto vznikli cenovo dostupné online nástroje na tvorbu webstránok. 

Ak si nájdete online program na vyklikanie webu, dajte si pozor na tvrdenie, že k nemu dostanete webhosting zadarmo. Síce hosting riešiť nemusíte, ale nie je úplne zadarmo ako sa to tvrdí. Ako to?

Konečná suma daného nástroja na vyklikanie webu v sebe zahŕňa aj náklady na hosting, pretože bez webohostingu by daná služba ani nemohla fungovať. Tvrdenie, že hosting budete mať zadarmo, nie je teda pravdivé.

Čo znie lákavejšie?

  1. Stojí to 12 eur + 3 eurá za hosting mesačne
  2. Stojí to 15 eur mesačne a hosting máte zadarmo
 

Záver

Za kvalitu sa oplatí si priplatiť, inak riskujete stratu veľkého množstva času, ale aj energie. Ak dostanete možnosť mať webhosting zadarmo, firma, ktorá vám ho poskytne od vás bude peniaze získavať inak.

Prečo si teda nepriplatiť tých pár eur ročne, a mať tak kvalitný hosting, ktorý vás nebude nijako obmedzovať? 

V prípade, ak si zvolíte neplatený hosting, budete míňať peniaze na:

  • drahšie domény
  • obmedzenia, ktorých odstránenie vás bude stáť nemalé peniaze 

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment