Aký webhosting vybrať

Ak si chcete si založiť blog, eshop alebo webstránku či už pre seba, alebo pre niekoho iného, musíte ju niekam umiestniť. Tým miestom je webhosting. 

V prípade, ak spúšťate webstránku, musíte ju umiestniť na server. Ak nemáte vlastný server, potrebujete si ho vybrať od hostingového poskytovateľa. Poskytovateľ vám za poplatok priestor na serveri prenajme.

Lenže aký webhosting si kúpiť?

Ak neviete, podľa čoho si vybrať poskytovateľa, čítajte ďalej.

 

Platený webhosting alebo bezplatná služba?

Ak ste začínajúcim podnikateľom a nemáte veľký rozpočet, chcete ušetriť na každom mieste, kde sa len dá. Podobne aj keď si tvoríte web vo voľnom čase, asi zaň nebudete chcieť míňať veľké peniaze.

Veľa ľudí sa preto rozhoduje medzi plateným hostingom a hostingom zadarmo.

Ak zvažujete hosting zadarmo, radšej sa zastavte a zamyslite sa nad tým, či vám to bude stáť za to, pretože pre hostingy zadarmo zvyčajne platí:

– nutnosť reklamy umiestnenej na vašej stránke (na profesionalite to vášmu webu nepridá)
– obmedzená kapacita priestoru
– minimálna technická podpora (v praxi, žiaľ, žiadna)
– nedostatočné parametre na spustenie CMS (napr. WordPress)
– nevyhovujúce parametre na spustenie moderných webstránok
– jedna mailová schránka (niekedy žiadna – firmy sú tak odkázané na Gmail, čo nepôsobí práve dôveryhodne).

Pritom tieto obmedzenia na kvalitnom platenom hostingu nemáte a môžete ho mať aj za 2 eurá mesačne, čo naozaj nie je veľa – cena jednej kávy.

 

Možnosti pri výbere plateného webhostingu

Ak chcete svoj web sprístupniť svojim návštevníkom v online prostredí, môžete si vybrať z týchto možností webhostingov:
– zdieľaný hosting / multihosting
– virtuálny server (VPS)

 

Zdieľaný hosting

Zdieľané hostingové riešenie znamená, že výkon servera si medzi sebou zdieľajú viaceré stránky. Je cenovo dostupnejšou možnosťou a poskytuje dostatočný výkon pre menej náročné webstránky.

Do kategórie menej náročných webstránok patria webstránky, ktoré:

– majú mesačnú návštevnosť okolo 10 000

– nezaťažujú server nadmernými dopytmi – napr.: nárazová návštevnosť v priebehu niekoľkých desiatok minút

– nepotrebujú používať špecializovaný softvér, napr.: na účtovníctvo, atď.

Zdieľaný hosting je vhodným riešením pre:

  • začínajúce firmy, ktorým v počiatočnej fáze stačí prezentačná stránka
  • malé eshopy, ktoré majú v ponuke niekoľko sto produktov
  • začínajúcich blogerov, ktorí ešte nemajú vybudovanú širokú čitateľskú základňu

 

Multihosting

Multihosting je typom zdieľaného hostingu, ktorý ponúka možnosť spravovať viacero webstránok (domén) pod jedným hostingom. Multihosting sa oplatí len v prípade prevádzky viacerých prezentačných webstránok, prípadne mikrostránok s malou návštevnosťou. Ak máte webstránku s masívnou návštevnosťou, multihosting vám rozhodne stačiť nebude.

 

Virtuálny server

Pojmom virtuálny server máme na mysli výkonné riešenie pre náročné online projekty, ktoré si vyžadujú dedikované prostriedky (priestor, CPU, RAM). Veľké eshopy ako Alza či Martinus by na zdieľaných hostingoch nemohli dobre fungovať, keďže si vyžadujú oveľa viac zdrojov pre svižný beh.

 

Hlavné parametre, podľa ktorých vybrať hosting

Ak uvažujete o kúpe hostingu, mali by ste sa zamyslieť nad týmito parametrami:

– cena, resp. vaše finančné možnosti

– dodatočné služby a jednoduchosť ich nasadenia

– skryté poplatky

– dostupnosť hostingu

– rýchlosť načítania stránky

– poskytovanie výkonnejších služieb 

– expertná a ochotná podpora

 

Cena hostingu

Cena je väčšinou prvým kritériom, podľa ktorého sa ľudia pri výbere niečo rozhodujú a hosting nie je žiadnou výnimkou.

Cena hostingu je kľúčovým parametrom, pretože nie je hosting ako hosting. Je mylné očakávať rovnaké vlastnosti od všetkých hostingov. Navyše nie všetky hostingy dokážu zvládnuť akýkoľvek typ stránky.

Pri hostingoch treba brať do úvahy určité technické parametre a nastavenia, napr.:

– verzia PHP,

– verzie databáz,

– memory limit

– podpora http2,

– podpora CMS,

– max. execution time,

– maximálny počet subdomén, databáz, emailových stránok, prenesených dát, atď.

Chcete, aby vaša stránka bežala rýchlo a hladko? V takom prípade sa musíte zamerať na aktuálne verzie (napr.: databáz alebo PHP) a tiež na vyššie technické parametre (napr.: memory limit). Na jednej strane viete ušetriť niekoľko eur, no nemôžete sa spoliehať na kvalitu svojho hostingu. Oproti tomu viete mať kvalitný webhosting už v priemere od 2 eur/mesačne s potrebnými technickými parametrami.

Až keď ste si istý, že váš hosting má všetky potrebné technické parametre, až potom by ste mali hľadať cenovo dostupné riešenie.

Dodatočné služby a jednoduchosť ich nasadenia

Systém daného registrátora by mal umožňovať čo najjednoduchšie nasadiť SSL certifikát a vykonať iné špecifické výkony. Ak nie ste IT špecialistom v tom prípade pre vás jednoduchosť nasadenia služieb platí dvojnásobne.

Ak spolupracujete s programátorom, ktorý má tieto veci na starosti, prítomnosť dodatočných služieb by výrazne urýchlila jeho prácu so spustením webu či aplikácie. 

Skryté poplatky

Pri výbere hostingu si určite dajte pozor aj na prípadné skryté poplatky. Doplnkové služby vás budú stáť nejaké eurá navyše, ale u poctivých registrátorov a poskytovateľov hostingov ich môžete mať v plnohodnotnej kvalite a pritom úplne zadarmo.

Napríklad bezpečnostný SSL certifikát Let’s Encrypt. Tento certifikát je úplne vyhovujúcim riešením pre väčšinu bežných webstránok a je dostupný úplne zadarmo, bez skrytých poplatkov. Verte však, že sa nájdi aj firmy, ktoré vám ho ponúknu za „menší“ poplatok.

Dostupnosť hostingu

Dostupnosť hostingu znamená čas, počas ktorého je web online a úplne bez výpadkov. Tento údaj sa udáva v percentách. Úplné minimum by malo byť na hodnote 99,9%. Platí však, že čím vyššia dostupnosť, tým lepšie. Výpadok webu počas najväčšej objednávkovej sezóny alebo v čase dňa, keď vám z webu prichádzanajviac objednávok, vášmu biznisu nepomôže.

Rýchlosť načítania stránky

Rýchlosť načítania stránky je v dnešnej dobe kľúčovým parametrom z pohľadu užívateľa. Prečo? Pretože ľudia v dnešnej dobe nie sú ochotní dlho čakať na načítanie webstránky.

Rýchlosť načítania stránky závisí od týchto faktorov:

– rýchlosť internetového pripojenia,

– používaný internetový prehliadač,

– kvalita webhostingu,

– spôsob, aký, je naprogramovaná webstránka.

Rýchlosť internetového pripojenia a používaný internetový prehliadač neviete nijako ovplyvniť. Našťastie, najpoužívanejšie prehliadače ako Chrome, Firefox či Safari sú dokonalo optimalizované pre rýchle načítanie stránok a vysokorýchlostný internet je v dnešnej dobe samozrejmosťou vo vyspelých krajinách.

Avšak to, čo máte plne v rukách je výber webhostingu a šablóny webu. Ak si vyberiete nekvalitný hosting, dobre naprogramovaná webstránka a rýchly internet vám automaticky nezabezpečia rýchle načítanie stránky.

Takisto platí, že nesprávne nakódovaná stránka sa bude načítavať pomaly aj pri tom najkvalitnejšom a výkonnom hostingu. Ak si preto vyberáte nejakú šablónu, zistite si, či je optimalizovaná pre rýchle načítanie stránky. Ak stránku dávate programovať niekomu kompetentnému, programátor by mal poznať a používať postupy kódovania, ktoré webstránku nespomaľujú.

Poskytovanie výkonnejších služieb

Pred kúpou hostingu si poriadne prezrite ponúkané služby jednotlivých poskytovateľov. Pri výbere poskytovateľa služby si zistite aj to, či ponúka virtuálne servery. Pokiaľ už teraz viete, že váš web bude rásť, bude len otázkou času, kedy budete potrebovať prejsť na výkonnejšie riešenie. Neskôr si ušetríte veľa nervov, času a tiež aj komplikácií pri hľadaní nového poskytovateľa a následnou migráciou.

Expertná a ochotná podpora

Podpora od technického helpdesku je na nezaplatenie, pretože vždy nastanú chvíle, kedy takúto podporu budete potrebovať. Predom si zistite, či poskytovateľ hostingu ponúka možnosť podpory. Okrem toho sa pozrite na to, či na stránke poskytovateľa máte minimálne mail, ideálne aj telefonický kontakt alebo chat.