https://pixabay.com/photos/home-office-workstation-office-336378/

Chcete si založiť vlastný blog? Nie ste v tom sami. Veľa ľudí chce vlastný blog, ale nevedia ako na to. Majú strach alebo ich zbytočne brzdí to, že nevedia nič o programovaní web stránok či dokonca si o sebe myslia, že nie sú technicky zdatní.

Našťastie, technológie od vzniku prvých blogov výrazne pokročili a nepotrebujete ani programovať, ani sa vyznať v IT.

V tomto článku sa dozviete všetko potrebné vrátane kľúčových otázok,, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť, ak si chcete založiť vlastný blog.

Prečo chcete blogovať?

Toto je otázka, ktorú si musíte položiť hneď na začiatku svojej cesty. Hlavne v prípade, ak to s blogovaním myslíte vážne

Neblogujte len preto, aby ste blogovali a písali zopár článkov mesačne. Chcete si zlepšiť svoje písanie? Alebo zdieľať osobné skúsenosti, či založiť si portfólio svojej tvorby alebo produktov?

Keď premýšľate o vlastnom blogu, položte si tiež otázku, o čom by ste písali. Rovnako dôležité je zvážiť nielen to prečo chcete písať, ale aj o čom chcete písať. Prečo by ľudia mali čítať vaše príspevky? Premýšľajte o tom, aký bude účel vášho blogu. Radi varíte a vymýšľate nové gastronomické recepty? Výborne, podeľte sa o svoje recepty a fotografie so svojimi čitateľmi. Obľubujete turistiku? Ešte lepšie, píšte o nej a podeľte sa tak o svoje skúsenosti, cenné rady a tipy so svojimi čitateľmi. Existuje nespočetne veľa dôvodov prečo začať blogovať, stačí sa len zamyslieť nad dôvodom a obsahom blogovania.

Informácie o vašej osobe a odoberanie noviniek

V prípade, že bude mať váš blog úspech a čitateľnosť, stane sa, že čitatelia budú chcieť vedieť základné informácie aj o vás. Zvážte preto vhodnú formu svojho predstavenia. A, samozrejme, ponúknite ľuďom možnosť, ostať s vami v kontakte a v prípade záujmu odoberať vaše novinky. Skúste vytvárať vlastné newslettre s najnovšími článkami alebo stavte na sociálne siete, v rámci ktorých budete svoje články rozširovať.

Vizuálna stránka blogu (obrázky, články, dizajn a logo)

Aj vizuálna stránka blogu je niečo, nad čím by ste sa mali poriadne zamyslieť. Nielen články budú tvoriť náplň vášho blogu, dôležité sú aj obrázky. Vyberajte si obrázky z relevantných zdrojov, ktoré nezabudnite spomenúť. Obrázky hľadajte podľa obsahu vašich článkov, aby vizuálne vedeli a mohli tak doplniť váš text.

Čo sa týka článkov, dôležité je dbať na správnu gramatiku a štylistiku. Nechcete predsa pobúriť svojich čitateľov gramatickými chybami? Článok si niekoľkokrát po napísaní prečítajte alebo ho dajte prečítať niekomu z vášho okolia. Takáto pomoc sa vám môže veľmi hodiť.

Dbajte na overené farebné kombinácie a na farby, ktoré sa k sebe hodia. Dizajn vášho blogu by mal hovoriť aj čo-to o vás a mal by vyjadrovať vašu chuť písať a tiež zameranie blogovať. Ste skôr minimalistický typ? Tak stavte na bledé farby a minimalistické prvky dizajnu. Pokiaľ ste kreatívna duša, ktorá má rada farby, experimentujte. Nezabudnite ale, menej je niekedy viac.

Ak chcete mať v rámci blogu vlastné logo, ponúkame vám tri možnosti, ako sa k nemu dopracovať.

Prvá možnosť je v prípade, že ste kreatívnou osobou a logo si sami navrhnete a vytvoríte.

Pokiaľ nie, existujú rôzne online nástroje, vďaka ktorým si viete logo navrhnúť a zaplatíte zaň málo peňazí. Online aplikáciou je napríklad https://logomaster.ai/app/.

A treťou možnosťou je zvážiť spoluprácu s grafikom, ktorý vám ponúkne poradenstvo, logo vám navrhne, avšak budete si musieť za takéto služby priplatiť.

Koľko času ste ochotný venovať blogovaniu?

Neexistuje presný vzorec, ktorý by vám v tomto ohľade poradil. Samozrejme, bolo by úžasné, ak by ste napísali príspevok behom jednej hodiny. Podľa prieskumu HubSpot, ktorý sa uskutočnil na výskumnej vzorke 4000 obchodníkov, väčšina obchodníkov strávila 1-2 hodiny pri písaní 500-slovného článku na blog. Môžete sa naučiť písať blog efektívne a v kratšom čase. Pokiaľ však pri blogovaní budete myslieť aj na SEO, musíme písaniu článkov venovať viac času.

Technické a finančné požiadavky blogovania

Dôležitá je aj doména


Doména je vlastne meno vášho blogu. Meno vášho blogu by vás malo odlíšiť od konkurencie, ale zároveň dostatočne lákavé na to, aby prilakalo potenciálnych čitateľov na váš blog. Existuje veľa pravidiel, ktorými sa pri výbere názvu domény môžete riadiť. Prečítajte si článok, v ktorom vám poradíme niekoľko spôsobov, ktorými budete môcť vymyslieť názov pre vlastnú doménu blogu.

Pokiaľ sa rozhodnete používať zadarmo platformu, teda miesto, v rámci ktorého sa budú vaše články uchovávať a zverejňovať, blogovanie vás nič nebude stáť. Ak sa však rozhodnete povýšiť svoj blog na vyšší level, odporúčame vám zakúpiť si spoľahlivý a overený wordpress webhosting, v rámci ktorého budete môcť využívať mnoho nástrojov na spravovanie vášho webhostingu a blogu.

Platformy na založenie blogu


Váš blog potrebuje svoj „domov“ vo forme vhodnej blogovacej platformy. Nesmiete dovoliť, aby sa vaše myšlienky stali bezvýznamnými, keď nebudete mať zabezpečené technické požiadavky blogu.

Môžete si vybrať niektorú zo zadarmo ponúkaných blogovacích platforiem. Jednou z nich je napríklad platforma sme.blog.sk, ktorá ponúka svojim budúcim blogerom miesto na zverejňovanie ich článkov.  


Ďalšími svetovo známymi platformami na blogovanie sú: Tumblr, Blogger,Weebly

Wix, Squarespace ale tiež známy WordPress.org, či WordPress.com. Spomínané platformy majú svojich fanúšikov skôr v USA, keďže je to 60-násobne väčšia krajina ako Slovensko.

Pokiaľ sa rozhodnete mať v rámci svojho blogu plnú kontrolu nad všetkými nastaveniami, jeho dizajnom a inými atribútmi, navrhujeme vám použiť overený blogovací server.

Pomáhajte si s ďalšími blogermi


Skúste nadviazať spoluprácu s inými blogermi, ktorí majú blogy o rovnakých témach ako vy. Navzájom sa podporujte, zdieľajte odkazy na svoje články. Takto budeme môcť zvýšiť okruh potenciálnych čitateľov, ktorí váš blog navštívia.

Na záver vám želáme veľa šťastia v rámci vašej blogovacej kariéry. Veríme, že síce vám to spočiatku nepôjde ľahko objavíte mnoho počiatočných chýb, avšak stačí začať, písať, vzdelávať sa a dobrý výsledok sa dostaví.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment