Potrebujete mať vlastnú webstránku, ale o programovaní neviete vôbec nič? To je v poriadku. V dnešnej dobe nemusíte mať žiadne programátorské schopnosti, ani ovládať programovacie jazyky.

Vďaka nášmu návodu zistíte, čo všetko potrebujete na tvorbu webstránky. Taktiež vám ponúkneme tipy a rady, ktoré vám tvorbu webstránky uľahčia.

Čítajte preto ďalej.

 

Čo potrebujete na začiatok?

Na vytvorenie webstránky potrebujete len tri veci:

 • doména – je meno webstránky, pomocou ktorého vás ľudia nájdu na internete
 • webhosting – miesto na serveri, kde bude vaša webstránka umiestnená
 • CMS – ide o systém na správu obsahu, pomocou ktorého viete manažovať svoj web a v niektorých prípadoch aj jeho vzhľad

Samozrejme, celý proces si môžete skomplikovať, keby ste na to mali programátora alebo externú firmu a potrebovali by ste oveľa viac vecí ako frameworky, návrhy dizajnov, copywritera atď.

Keď si však web tvoríte sami, budú vám stačiť len tri vyššie spomenuté veci.

 

Čomu sa oplatí pri vyhnúť pri tvorbe webstránky?

Určite sa vyhnite možnosti mať doménu a webhosting zadarmo. Pokiaľ chcete mať precízne vytvorený web s vlastným názvom domény, radšej určite si za to zaplaťte. Nie je to vôbec veľa a ľahko sa zmestíte do 40 eur ročne, čo naozaj nie je veľa.

Ak si vyberiete možnosť mať doménu a webhosting zadarmo, zbytočne sa vystavujete možným komplikáciám:

 • Nie vždy si viete zvoliť názov domény, aký chcete. Často bude vaša doména v tvare vasnazov.nazovposkytovatela.koncovka
 • Možnosti úpravy vzhľadu webstránky sú pre vás obmedzené, preto musíte v konečnom dôsledku prejsť na platenú verziu služby webhostingu
 • S veľkou pravdepodobnosťou bude na vašej stránke umiestnený banner, či iná forma reklamy, ktorá bude rozptyľovať návštevníkov webstránky od toho, čo im chcete povedať.

Pokiaľ máte možnosť a čas, odporúčame vám zvoliť si možnosť „dostupných zmien na vašom webe“, oproti možnosti „rýchleho vyklikania webu“. Chcete predsa, aby sa ľudia na váš web neustále vracali, alebo? Pokiaľ áno, rýchle vyklikávacie weby vám to nezaručia. Na svojom webe musíte neustále pracovať, zdokonaľovať ako obsah, tak i vizuálnu stránku a s týmto vám pomôže vhodne zvolená doména a webhosting.

 

Výber domény

Názov domény patrí k dôležitým súčastiam webstránky. Na začiatku musíte vedieť, o čom bude vaša stránka, pretože z jej zamerania by ste mali vychádzať.

Je vhodné si vymyslieť si niekoľko názvov, z ktorých si vyberiete ten pravý a následne zaregistrujete.

Vyvarujte sa týmto chybám:

 • Príliš všeobecným názvom, ktoré by mohli ľudí zaviesť na inú stránku, nie na tú vašu
 • Príliš dlhým názvom domén (15 a viac znakov, ideálne do 10 znakov)
 • Používaniu čísel a pomlčky, pretože tie nevyzerajú v doménach ukážkovo ani vizuálne dobre, navyše, sú zbytočným znakom navyše
 • Ťažko zapamätateľným názvom

Ak sa chcete o názvoch domén dozvedieť viac, prečítajte si článok Ako vymyslieť perfektný názov domény

 

Webhosting

Webhosting je dôležitou časťou pri tvorbe webstránky. Webhosting si môžete predstaviť ako priestor, v ktorom je uložený váš web. Podobne ako váš PC, akurát s tým rozdielom, že k vášmu PC máte prístup len vy.

Vaša stránka a jej súbory máte uložené na webovom serveri. K tomuto serveru majú prístup užívatelia vďaka internetovému pripojeniu a prehliadaču.

Akonáhle prepojíte doménu a webhosting, ľudia budú môcť navštíviť vašu webstránku.

Ako by ste si mali vybrať správny webhosting? Pri výbere webhostingu zhodnoťte tieto kritériá.

 

Spoľahlivosť webhostingu a jeho dostupnosť

Pokiaľ bude vaša stránka neustále pomalá, vyskytnú sa aj jej časté výpadky, môžete si byť istý, že váš webhosting nie je veľmi spoľahlivý. Nulové výpadky nemá snáď žiadna webstránka, avšak výpadky by mali byť minimálne. V prípade, ak máte eshop alebo väčší portál, sú výpadky obzvlášť nežiadúce.

 

Ochotná, profesionálna a rýchla podpora

Dá sa povedať, že podpora v prípade webhostingu, je základom, ba až nutnosťou. Ak je ešte profesionálna a rýchla, je to pre vás dvojnásobná výhra. Nie stále sa veci dejú tak, ako by sme chceli. Niekedy sa môže stať, že vám webstránka nebude fungovať a vy budete len bezradne krútiť hlavou. V takomto prípade je webhostingová podpora ako soľ. Stačí vám napísať mail, poprípade zavolať a váš problém bude opravený.

 

Rýchlosť načítania

V počiatočných fázach internetu bolo bežné, že pripojenie bolo pomalé, a preto ste na načítanie stránky museli čakať aj niekoľko sekúnd.

Dnes ľudia nechcú dlho čakať, sú ochotní počkať do 2 sekúnd na načítanie stránky, inak odchádzajú preč. Ak sa stránka nenačíta do 3 sekúnd, z vášho webu môže odísť až 40% potenciálnych návštevníkov a zákazníkov.

Ako môžete zrýchliť svoj web a neprísť o návštevníkov svojej stránky?

Jednou z možností je mať dobrú rýchlosť odozvy webhostingu. V každom prípade však hosting musíte vyskúšať, aby ste zistili, aká je rýchlosť jeho načítania a následne ho odladili. Totižto sa môže stať, že web vám pôjde pomalšie, ale nie zavinením hostingu.

Po spustení webu je ešte na vás, aby ste urobili niekoľko nastavení, ktoré za vás hostingový poskytovateľ neurobí. Napríklad cacheovanie alebo optimalizácia veľkosti obrázkov. Ak ich nemáte, stránka vám pôjde pomalšie aj na kvalitných hostingoch.

Ak sa chcete o rýchlosti načítania stránky dozvedieť viac, môžete si prečítať článok Ako raketovo zlepšiť rýchlosť načítania vašej webstránky

 

Jednoduché vytvorenie stránky pomocou CMS

CMS znamená content management system. Ide o možnosť, kedy si viete obsah webu upratovať podľa potreby. Nemusíte nič programovať, ale webstránku si viete upravovať v rámci príjemného užívateľského prostredia CMS platformy.

Výber správnej CMS platformy je prioritou, ktorá vám tvorbu webstránky bez znalosti programovania dokáže výrazne uľahčiť. Ide o najvyššiu prioritu pri tvorbe webstránky.

Existujú platformy, ktoré vyžadujú základné skúsenosti s programovacími jazykmi. Našťastie existujú aj platformy určené pre úplných začiatočníkov, ktoré vôbec nevyžadujú znalosti HTML, CSS alebo niektorého programovacieho jazyka.

Nižšie vám uvádzame zoznam user-friendly CMS platforiem na tvorbu webstránok. Všetky platformy sú dostupné aj zadarmo v základných verziách, užívateľsky prístupné a jednoduché na ovládanie ako aj na správu a tvorbu webstránok.

 

Wix

Wix je platformou, ktorá vám umožní vytvoriť si webstránky ľahko a intuitívne. Viete si vybrať z 500 preddefinovaných šablón, ktoré zaručia, že vaša stránka bude vyzerať ako z rúk profesionála. Na stránku viete pridávať animácie, videá a iné multimediálne prvky. Silnou stránkou Wix-u je, že každá stránka vytvorená prostredníctvom tohto systému, bude optimalizovaná pre mobilné zariadenia, tablety a desktopy.

Základnú verziu Wix-u viete používať zadarmo. Akonáhle chcete využívať pokročilejšie funkcie, je potrebné si priplatiť tzv. webový plán. Cena webového plánu vychádza na 5-29$ mesačne. Ak si prostredníctvom Wix-u chcete založiť eshop, musíte prejsť na Business & eCommerce plán, ktorý stojí 20-35$ mesačne.

 

Squarespace

Squarespace je ďalšou obľúbenou platformou na tvorbu a správu webstránky. Ponúka všetko, čo potrebujete na tvorbu osobnej alebo obchodnej webstránky. Dokáže vám poskytnúť rôzne šablóny a prvky na okamžité vizuálne zmeny na vašich stránkach. Taktiež oplýva veľkým množstvom funkcií.

Oproti Wix-u však neponúka bezplatnú verziu. Na vytvorenie webstránky so všetkými dostupnými funkciami zaplatíte 12$ mesačne. Pokiaľ by ste chceli na svoje stránky pridať e-commerce obchod, musíte si priplatiť za obchodný plán. Obchodný plán vás vyjde na 18 USD mesačne s 3% transakčným poplatkom.

 

Webnode

Platforma Webnode vám poskytne priestor na vytvorenie prezentačnej stránky, blogu alebo internetového obchodu. Webnode je vhodný pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú žiadne programátorské skúsenosti. Ponúka jednoduchý a intuitívny systém s množstvom preddefinovaných šablón. Jeho súčasťou je tiež responzívny dizajn pre mobilné zariadenia, tablety a desktopy. Jeho používanie je v základnej verzii zadarmo a úplne bez reklám, ktoré by kazili dojem z vašej stránky.

Dôležité upozornenie: Nenechajte sa však nachytať tvrdeniami, že s týmito platformami máte hosting zadarmo. Nič nie je zadarmo. Síce hosting neriešite, ale je započítaný v cene za využívanie danej platformy, pretože stránku musíte mať niekde uloženú na serveri. Navyše tieto riešenia vás vyjdú pri vyšších plánoch aj na 150 eur ročne. Pritom keby ste mali vlastný hosting s nejakým CMS, tak by ste mohli mať web približne za 40 eur ročne. Za týmto účelom je vhodný práve CMS WordPress.

 

WordPress

WordPress je najpoužívanejšie CMS na svete. Odhaduje sa, že na ňom beží až 30% svetového internetu a aj na Slovensku patrí medzi najobľúbenejšie.

Mnohí ľudia však netušia, že existujú dve verzie platformy WordPress; WordPress.com a WordPress.org.

WordPress.org

– open-source platforma (absolútne zadarmo)

– viete využívať voľne dostupné aj platené šablóny

– máte nad svojou stránkou plnú kontrolu

– zálohy stránky musíte mať vo vlastnej réžií, väčšinou to však riešia automatické zálohy hostingu

– môžete si vytvoriť aj vlastný eshop cez rozšírenie WooCommerce

WordPress.com

– ide o hostingový systém

– viete si vybrať z viacerých balíkov služby

(free verzia s obmedzenými funkciami, Blogger – 3€ mesačne, Personal – 5 € mesačne, Premium – 8 € mesačne, Business – 25 € mesačne, eCommerce – 45 € mesačne)

– nemusíte sledovať aktualizácie stránky a pluginov

– systém sa stará o zálohovanie vašej stránky

To, čo však chcete, je stiahnuť si WordPress z WordPress.org a nainštalovať na vlastný hosting. WordPress.com je systém podobný napríklad Wixu, kedy platíte mesačné poplatky.

 

Výhody, ktoré so sebou prináša používanie WordPressu

1. Žiadne programovacie skúsenosti

Nebojte sa, žiadne programovacie skúsenosti nepotrebujete. Platforma WordPressu sa používa ľahko a je intuitívna pre svojich používateľov. Je potrebné, aby ste mali vytvorený obsah, ktorý chcete na stránku pridávať. Taktiež viete inštalovať a pridávať pluginy, ktoré si sami zvolíte podľa vašich potrieb.

Znalosť programovacieho jazyka PHP, na ktorom je WordPress postavená, vám určite tvorbu uľahčí, ale vôbec to nie je potrebné.

2. Výkonnosť WordPressu

Ďalšou podstatnou výhodou WordPressu je jeho výkonnosť. Ide o silnú platformu, na ktorej dokáže bežať viacero typov stránok. Je to dôveryhodná a výkonná platforma, na ktorej fungujú mnohé známe webové stránky ako časopis Forbes alebo televízna stanica MTV news.

3. Žiadne poplatky

Platforma je úplne zadarmo. Jeho spustenie vás nebude stáť vôbec nič. Navyše, WordPress je pravidelne aktualizovaný. Jediné, čo si musíte zakúpiť, je doména a hosting.

4. Pomoc a rady, na ktoré sa viete spoľahnúť

WordPress má dostatočne silnú používateľskú základňu, tiež vytvorené fórum na podporu a pomoc. V prípade akýchkoľvek otázok sa viete obrátiť na vývojárov samotného systému WordPressu, na Slovensku sa môžete pridať aj do Facebookovej skupiny, kde vám radi poradia.

5. Sám sebe pánom

Ste vlastníkom webstránky a všetkých dát, ktoré sa v rámci nej nachádzajú. Nikto vašu stránku nemôže zrušiť, keďže jej vlastníkom ste len vy. Musíte si ale ustriehnuť platby za doménu a webhosting, ako aj ich trvanie.

6. Spolupráca s Google Analytics

Na sledovanie návštevnosti, publika a iných parametrov viete používať analytický nástroj Google Analytics. Používanie tohto nástroja vám vie pomôcť pri naplnení cieľov vašej stránky; či už pôjde o zvýšenie návštevnosti, alebo konverzií na stránke. Nie každá platforma by vám umožnila jednoducho vložiť sledovací kód na stránku. Cez WordPress je to otázka niekoľkých kliknutí.

7. Nespočetný výber šablón

Šablónu si viete predstaviť ako preddefinovaný vzhľad a prvky webstránky. Môžete si zvoliť medzi voľne dostupnými a platenými verziami. WordPress vám vie ponúknuť nespočetné množstvo šablón dostupných zdarma a takisto aj profesionálne naprogramované za niekoľko desiatok eur. Navyše, niektoré šablóny viete upravovať podľa vlastných predstáv.

 

Výber WordPress šablóny

Každým dňom pribúda viac a viac šablón. Problém teda nie je z čoho vyberať, ale skôr ako si vybrať z celkového množstva tú správnu šablónu. Zohľadniť by ste mali nasledovné kritériá.

 

Zadarmo vs. platené šablóny

Výhody šablón zadarmo:

– nemusíte za ne platiť

– obsahujú jednoduché funkcie, pri ktorých nemáte čo pokaziť

– sú ideálne pre menej náročných užívateľov, ktorým tvoria svoju prvú stránku alebo blog a zatiaľ neuvažujú nad pokročilejším riešením

Nevýhody šablón zadarmo:

– obmedzené možnosti úprav ich vzhľadu

– nie sú pravidelne aktualizované, dajú sa ľahšie „hacknúť“, dokonca môžu prestať fungovať po aktualizácií WordPressu, ak s ním nebudú kompatibilné

– málokedy sú doplnené o nové funkcie; ak áno, nemusia o tie, ktoré by ste potrebovali

– je len na dobrej vôli programátora, či vám poskytne podporu v prípade potreby

Osobne sme zástancami platených verzií šablón, pretože:

– sú cenovo dostupné (už od pár desiatok eur)

– sú pravidelne aktualizované

– sú naozaj pekné, štýlové a nemusíte sa za svoj web hanbiť

– máte k nej podporu od autora šablóny

 

Šablóna vs. builder

Šablóna má dopredu naprogramované hlavné funkcie, pokiaľ chcete pracovať so vzhľadom stránky, bez programovacích schopností sa nepohnete. Oproti tomu builder vám umožní celú stránku vytvoriť a vyskladať podľa seba a to pomocou rôznych elementov (cenník, formulár, obrázok, text,…).

Ak sa neviete rozhodnúť, viete nájsť kombinácie WordPress šablóny s builderom. Takáto dvojica vám vie poskytnúť obrovské možnosti úprav.

Naznámejšou je napríklad šablóna Divi, ktorá má v sebe aj builder. Iným príkladom je builder WP Bakery, ktorý je kompatibilný s väčšinami šablón.

 

Funkcionalita vs. dizajn

Veľa ľudí sa pri výbere šablón riadi ich dizajnom. Chcú, aby mala pekný dizajn a prilákala tak na ich webstránku veľký počet návštevníkov. Ak nájdete krásne dizajnovo prepracované šablóny, všimnite si aj to, či majú všetky potrebné funkcie a tiež či sú jednotlivé prvky na webe pre návštevníkov ľahko viditeľné a nesťažujú im orientáciu na webe. Veľa šablón je síce dizajnovo prepracovaných, že by ste z nich odpadli, ale nespĺňajú základné pravidlá UX (user experience).

To, aké funkcie musí vaša šablóna mať, musíte vyhodnotiť na základe vašich biznis a marketingových cieľov.

Ak máte blog, na začiatok vám bude stačiť napojenie na sociálne siete a tiež analytický nástoj Google Analytics na meranie návštevnosti, zber údajov, mailov a SEO (optimalizácia pre vyhľadávače).

Funkcie na webstránke si viete zabezpečiť aj používaním rôznych pluginov. Pluginy musia byť kompatibilné s vašou témou a pri ich výbere musíte pozerať na to, či zvládnu všetko, čo od nich potrebujete. Najlepšie však je nájsť šablónu, ktorá toho zvládne čo najviac, pretože čím viac pluginov budete mať na stránke, tým dlhšie sa bude načítať.

 

Kompatibilita

Nemusíte byť programátorom alebo sa vyznať v kóde, pri výbere WordPress šablón musíte dávať pozor na jej kompatibilitu.

Dávajte pozor, či je šablóna kompatibilná:

 • s najpoužívanejšími prehliadačmi (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Edge, prípadne Internet Explorer)
 • s najnovšími verziami WordPressu alebo pluginmi, ktoré chcete použiť
 • s aktuálnou verziou PHP (pretože staršie verzie 7.0 a 5.6 a nižšie už nie sú aktualizované voči bezpečnostným hrozbám)
 

Responzivita

Responzívnosť webstránky je v dnešnej dobe nutnosťou. Ide o prispôsobenie prvkov stránky pre menšie obrazovky mobilných telefónov alebo tabletov. V priemere polovica ľudí navštevuje stránky cez mobilné zariadenia, takže nemať responzívny web v dnešnej dobe by pre vás bola katastrofa.

 

Rýchlosť načítania

Podľa štatistík boli ľudia v roku 1999 ochotní čakať až 8 sekúnd na načítanie stránky. Dnes už ľudia nie sú takí ochotní. Až štvrtina návštevníkov odchádza z webu, ak sa web nenačíta do 4 sekúnd.

Na mobilných zariadeniach odchádza až 74% ľudí, ak sa webstránka nenačíta do 5 sekúnd.

Ako vidíte, rýchlosť načítania stránky je kľúčovým faktorom. Nezáleží pritom od účelu webu, a teda či je to blog, alebo stránka firmy. Pomalá WordPress šablóna znamená menej konverzií, návštev, nákupov, a tým aj vašu menšiu spokojnosť a naplnenie vašich cieľov.

 

Kde môžete nájsť WordPress šablóny

WordPress.org

Ak ste začiatočník, môžete navštíviť oficiálnu stránku WordPressu, na ktorej nájdete 3500+ voľne dostupných šablón. Pri hľadaní šablóny viete využiť filter poľa vašich potrieb, ale aj hľadať šablónu podľa účelu (napr.: blog, zábava, atď.)

 

Ako viete nájsť dobré WordPress šablóny zadarmo

Existuje veľa stránok s kvalitnými bezplatnými šablónami. Problémom je ale, ako ich nájsť. Využite preto pomoc od vyhľadávača Google. Najlepšie bude, ak budete hľadať v angličtine napríklad tieto výrazy:

 • best free wordpress themes
 • best free wordpress themes (rok)
 • list of wordpress themes (rok)
 • free (oblasť) wordpress themes – napr. free agency wordpress themes
 • best free (oblasť) wordpress themes
 

ThemeForest

Na tejto stránke viete nájsť tisíce šablón pre rôzne typy webstránok, vrátane WordPressu. Výhodou tejto stránky je filtrovanie výsledkov podľa kategórií (svadby, vzdelávanie technológie,…), desiatok tagov (blog, builder, responzívnosť,…), ceny, počtu predajov, hodnotení a tiež kompatibility s rôznymi pluginmi.

Ak sa vám nejaké budú pozdávať, vyberajte podľa týchto kritérií:

 • podľa vysokého hodnotenia
 • aspoň niekoľkých stoviek nákupov
 • importu demo stránok na 1 klik, aby ste sa nemuseli trápiť s tvorbou stránky
 • ideálne, ak by šablóna bola spolu s nejakým builderom
 

Spustenie WordPressu

V prípade, že už máte doménu a webhosting, môžete sa pustiť do spojazdnenia vašej WordPress stránky

 1. Potrebujete si nainštalovať WordPress na váš webhosting
 2. Nainštalujete si WordPress šablónu
 3. Inštalácia požadovaných pluginov
 

Inštalácia WordPressu

Aby ste si inštaláciu uľahčili, odporúčame vám využiť inštaláciu jedným klikom, ktorú poskytuje veľa webhostingových poskytovateľov. Napríklad vo WY je to veľmi jednoduché. Stačí sa prihlásiť do svojho WY Panela, prejsť do sekcie Web – Inštalátor CMS a zvoliť aplikáciu WordPress.

 
 

Po inštalácií si zvoľte prihlasovacie meno a heslo, ktorými sa prihlásite do WordPressu. Po úspešnej inštalácií WordPressu prejdite na svoju webstránku. Do vyhľadávača za svoju doménu dopíšte wp-login.php. Url adresa bude vyzerať takto vasadomena.sk/wp-login.php.

Po správnom napísaní url adresy by ste mali vidieť takéto prihlasovacie pole.

 
 

Inštalácia WordPress šablóny/témy

Po úspešnom prihlásení (zadaní prihlasovacieho mena a hesla) prejdite do sekcie Vzhľad – Témy. Potom vyberte možnosť Pridať novú. Potom si pomocou možnosti Hľadať témy nájdite tému, ktorá vás oslovila. To je prvá možnosť, pomocou ktorej viete tému pridať.

 
 

Druhou možnosťou je inštalácia šablóny cez súbor, napríklad, keď ste si ju zakúpili. Zvoľte možnosť Nahrať tému, vyberte súbor šablóny z vášho počítača a kliknite na možnosť Nainštalovať.

 

Inštalácia pluginov

Medzi hlavné výhody WordPressu patrí to, že ho viete obohatiť o rôzne funkcie prostredníctvom inštalácie pluginov. Či už o SEO (optimalizáciu pre vyhľadávače) s pluginom Yoast SEO, alebo plugin Contact Form 7 pre tvorbu kontaktných formulárov, či NextGEN Gallery plugin pre nastavenia galérie obrázkov.

O pluginoch sa dá veľa napísať, odporúčame vám prečítať si tento zoznam pluginov, ktoré vám budú vedieť spríjemniť prácu s WordPressom.

Inštalácia pluginov je jednoduchá a na ich inštaláciu viete použiť dve možnosti rovnako ako v prípade šablón – inštalácia cez súbor (v prípade platených pluginov) alebo prostredníctvom vyhľadania pluginu.

Prejdete na sekciu Pluginy a vyberiete možnosť Pridať nový. Do vyhľadávacieho poľa viete zadať názov pluginu, ktorý hľadáte. Po jeho nájdení kliknite na možnosť Inštalovať teraz. Počkajte, kým sa plugin nainštaluje, následne ho aktivujte. Po jeho aktivácií sa vám zobrazí v ľavom menu.

 
 

Inštalácia pluginu cez súbor

Prejdete na sekciu Pluginy a vyberiete možnosť Pridať nový. Vyberte súbor pluginu z vášho počítača a kliknite na možnosť Inštalovať teraz. Po inštalácií sa objaví výzva na aktiváciu pluginu. Kliknite na možnosť Aktivovať plugin a počkajte, kým sa plugin aktivuje. Po jeho aktivácií sa vám zobrazí v Menu boxe. Či sa plugin aktivoval, viete pozrieť aj v sekcii Pluginy – Nainštalované pluginy.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment